Pandemie Covid-19 posloužila pro superbohatých po celém světě, a to především v důsledku prudkého růstu cen aktiv, za nimiž stojí nízké úrokové sazby a fiskální stimuly. Vyplývá to z 15. výroční zprávy o bohatství z dílny Knight Frank.
Jak poznamenává Niall McCarthy z portálu statistů, globální populace jednotlivců s velmi vysokým čistým jměním nad 30 milionů dolarů se za poslední rok vyšplhala na 2,4 procenta a nejsilnější růst byl v Asii, 12 procent. Rostoucí nerovnost se stále více považuje za největší hrozbu pro budoucí akumulaci bohatství a podpora daní z majetku roste v mnoha částech světa. Takové plány jsou již navrženy nebo zavedené v Argentině, Kanadě a Jižní Koreji. Pokud vezmeme v úvahu obrovský a rostoucí rozdíl mezi superbohatých a zbytkem světa, víte kolik byste museli vydělat, abyste i vy mohli zařadit do exkluzivního a často znevažování jednoprocentního klubu? Zpráva o bohatství obsahovala zajímavou podsekci, která pomocí modelu porovnala požadavky pro získání přístupu mezi nejbohatší procento ve vybraných zemích.
Jediný graf: Kolik peněz potřebujete mít, abyste patřili k nejbohatšímu procentu
V jednotlivých zemích se požadavky značně liší a lidé by potřebovali mít nejhlubší kapsy v Monaku. Drobné knížectví je známé útočiště pro superbohatých a má jednu z nejhustších populací boháčů na planetě. Vstupní kapitál do komunity se zde vyžaduje nejvyšší na světě, 7,9 milionu dolarů. Švýcarsko je známé svým bohatstvím a na to, aby s vámi v této zemi počítali jako s jednotlivcem z procenta nejbohatších, potřebovali byste mít 5,5 milionu dolarů. USA mají největší populaci superboháčů na světě, přičemž okolo 180 000 lidí vlastnilo loni majetek v hodnotě nejméně 30 milionů dolarů. Asi 4,4 milionu dolarů by byl limit na vstup do jednoprocentního amerického klubu.
Všude jinde je tato hranice podstatně nižší, zejména v rozvojových zemích, kde je superbohatí komunita relativně vzácná. Zatímco se v Číně očekává, že její vstupní požadavky v následujících letech výrazně stoupnou, na započtení mezi procento nejbohatších loni stačilo 850 000 dolarů. Podle odhadů společnosti Credit Suisse bylo v Číně 4,4 milionu dolarových milionářů, čímž jí patří druhé místo na světě po Spojených státech. Ačkoliv čínskou ekonomiku výrazně ovlivnilo obchodní napětí s USA a v roce 2019 čínská ekonomika výrazně zpomalila, počet milionářů se v porovnání s předchozím rokem zvýšil o 158 000 lidí. Pokud však vezmeme v úvahu velkou populaci v Číně, podíl milionářů na celé populaci je stále dost nízký, ve srovnání s jedním milionářem na asi 14 obyvatel v USA. Většina milionářů v Číně pochází z rozvinutých regionů včetně některých klíčových míst. Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny, patří mezi regiony s největší hustotou milionářů na světě.
Indie zaznamenala v posledních letech stabilní růst své mimořádně bohaté populace, ale její hranice zůstává extrémně nízká, méně než jedno procento Monaka. Pouze 60 000 dolarů by vás v této zemi zařadilo mezi lidi s nejlepšími příjmy v Indii, ačkoli tento status by nevydržel dlouho. Knight Frank předpovídá, že vstupní hranice Indie se v průběhu následujících pěti let zdvojnásobí.