Home Rodina Která látka je klíčem k mládí?

Která látka je klíčem k mládí?

0

Bojuje proti akné, vyniká v prevenci cukrovky, srdečních chorob a přispívá k dlouhověkosti. Jde jen o zlomek vlastností sloučeniny zvané tryptofan. Ve kterých potravinách ji najdeme a jak působí na tělo?

Martin Harvan 24.08.2021 15:00 sýr, laktóza, mléčné výrobkyFoto: Shutterstock
Výborným zdrojem tryptofanu je plnotučné kravské mléko.
Prý zpomaluje stárnutí
Zánět v těle nevěstí nic dobrého. Na první pohled o něm nemusíme vůbec vědět a projeví se až ve formě bolesti kloubů, kardiovaskulárních potíží a v krajních případech i rakoviny. Tehdy přichází na pomoc tryptofan, který je známý zejména svými pozitivními účinky na trávicí systém. Ne nadarmo se říká, že zdraví a krása se skrývá právě ve střevech.

Co je to za zázrak?
Tryptofan řadíme mezi esenciální aminokyseliny. Jde o látky, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Zmíněná sloučenina je základním stavebním prvkem důležitého hormonu, který běžně známe pod názvem serotonin. Jde o hormon, který se podílí na přenosu nervových vzruchů. Serotonin se označuje také jako hormon dobré nálady a obecně se jeho nedostatek spojuje s poruchami spánku, skleslou náladou a depresí.

Výzkum mluví také o účincích na krvinky
Podle předního vědce z Medical College v Georgii Sadanand Fulzeleho výzkum na myších potvrdil, že snížená hladina tryptofanu v jejich organismu vede k nízké produkci červených krvinek. A právě tato složka krve je klíčová pro přenos kyslíku do každé jedné buňky organismu. Pokud je červených krvinek dostatek, dochází k produkci látek prospěšných pro lidský organismus. Patří sem zejména hormony podporující náladu a spánek, a to zmíněný serotonin a melatonin.

vitamín D, déčko, potraviny, ryba, losos, vajíčka, sýr
ČTĚTE AJ
Přírodní zdroje vitamínu D. Znáte je všechny? Není to jen slunce
Na tomto principu funguje dlouhověkost
Vědci si myslí, že tryptofan se štěpí na menší molekuly, které v podstatě ovlivňují každou funkci lidského těla. Horší fungování tělesných orgánů se v konečném důsledku podepisuje pod rychlé stárnutí. Odborníci na výživu jsou tak přesvědčeni, že hladina tryptofanu v těle je klíčová pro udržení dlouhověkosti. Výborným zdrojem zmíněné látky je zejména plnotučné kravské mléko. Starší lidé, kteří mají z konzumace mléka zažívací potíže mohou zvolit jiné potraviny bohaté na tryptofan. Patří k nim jogurty, sýry a další mléčné výrobky. Podobně se nachází také v krůtím a méně v kuřecím mase. Zajímavé je, že právě tmavší části kuřecího masa obsahují více této živiny. Podle portálu healthline.com hladinu tryptofanu v těle dokáže zvýšit i konzumace vajíček. Zapomínat netřeba na to, že vejce se pyšní i vysokým obsahem vitamínu D, který je důležitý pro obranyschopnost organismu a dobrou náladu.

I pro vegany
Z rostlinných zdrojů tryptofanu dominuje listová zelenina, ale i nenápadná bylina řeřicha. Na své si v tomto směru přijdou i ti, kteří si rádi pochutnávají na ořechách a semenech rostlin. Nejvíce této živiny se nachází v arašídech, slunečnicových, ale i oblíbených dýňových semenech. V případě, že si dopřejete k snídani za misku ovesných vloček počítejte s přísunem více než 100 mg tryptofanu, přičemž jeho doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 500 – 1500 mg.

Exit mobile version