Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Reklama -aktualne
HomeRady a NávodyNová legislativa EU přinutí velké firmy chovat se ekologicky

Nová legislativa EU přinutí velké firmy chovat se ekologicky

-

Poslanci Evropského parlamentu (EP) v pondělí debatovali o iniciativě, aby Evropská komise přijala legislativu v podobě závazných standardů odpovědného chování podniků v oblasti ochrany lidských práv a životního prostředí.
Poslanci Evropského parlamentu (EP) v pondělí debatovali o iniciativě, aby Evropská komise přijala legislativu v podobě závazných standardů odpovědného chování podniků v oblasti ochrany lidských práv a životního prostředí.

Návrh legislativního usnesení podporují i ​​Slovenské europoslanci, kteří souhlasí s tím, že společnosti by měly odpovídat za nepříznivý vliv jejich aktivit na lidská práva, životní prostředí a správu věcí veřejných.

Europoslanec Martin Hojsík (PS) uvedl, že ještě v době, kdy pracoval pro Greenpeace upozorňoval na to, že nadnárodní firmy, které vyrábějí textil v Číně nebo jihovýchodní Asii, ničí životní prostředí a využívají dětskou, či dokonce otrockou práci.

„Toto je problém, který potřebujeme řešit, abychom neměli na trhu výrobky, u kterých byla dětská práce a ničení přírody. Nemůžeme diktovat jiným zemím zákony, ale EU jako obchodní velmoc může říct, že na svém trhu nechce výrobky, které tyto věci způsobují , „řekl. Upřesnil, že velké firmy, které tvoří kostru světového obchodu, si samy vybírají partnery a budou si muset najít dodavatele, jejichž praktiky nejsou v rozporu s hodnotami EU.

Podle jeho slov už samotná informace, že nějaká firma takové praktiky toleruje, povede k tlaku médií a skandálu. Je však na eurokomisii, aby našla sankční mechanismus pro firmy, které se nebudou řídit novými pravidly. „Pomůže to také změnit situaci mimo Evropu. Stejně jako jsme kdysi zakázali firmám korumpovat úředníky v zahraničí. I toto je oblast, která nepatří do slušné obchodní kultury,“ vysvětlil.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) připomněl, že EU je lídrem v oblasti prosazování environmentálních standardů a při ochraně lidských práv. „Nová legislativa je o tom, aby korporace tento aspekt zohledňovaly. Bez ohledu na to, kde vyrábějí své výrobky a nabízejí své služby musí dodržovat standardy při ochraně lidských práv a životního prostředí. Nechceme zvyšovat administrativu a ohrožovat zaměstnanost, ale při tvorbě hodnot musíme vždy brát ohled na životní prostředí, „vzkázal.

Upozornil, že v některých zemích jde o dodavatele, kteří využívají dětskou práci, další zas vypouštějí odpad z výroby do přírody. „Chceme přimět firmy, aby se chovali ekologičtější všude na světě. I tam, kde národní legislativa není taková přísná,“ uvedl. Upřesnil, že sankční mechanismus pro „neposlušné“ firmy by měla předložit Eurokomise, své slovo v rámci schvalovacího procesu však budou mít i členské země EU. Evropská komise chce nový legislativní návrh předložit v první polovině tohoto roku.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek