Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Pro Ženy Nejednotnost v dalším postupu: Vysoké výnosy způsobují ECB problémy

Nejednotnost v dalším postupu: Vysoké výnosy způsobují ECB problémy

-

Údaje zveřejněné v pondělí ukázaly, že nákup dluhopisů ECB se mírně zpomaluje a vytváří další tlak na výnosy z dluhů v regionu.
Politika centrálních bank je z velké části založena na různých signálech či slovních zásazích. Slavný komentář bývalého prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho udělat „cokoliv co bude potřeba“ je toho dokonalým příkladem. Samotné slova však nemohou vždy zajistit potřebný výsledek. V posledních týdnech úředníci ECB hlasitě označovali růst výnosů dluhopisů za „situaci, kterou musíme pozorně sledovat“.

V Radě guvernérů ECB neexistuje jednomyslnost, pokud jde o to, zda jsou podmínky financování vystaveny riziku propadu se silným růstem výnosů. A účastníci trhu by chtěli lépe porozumět možným reakcím ECB na tyto otázky.

V posledních týdnech se výnosy z aktiv s pevným příjmem (zejména z amerických státních dluhopisů) zvýšily z důvodu víry, že po pandemii koronavirus se zvýší inflace a povede ke zpřísnění měnových podmínek. Vyšší výnosy znamenají, že vlády, které si půjčují, čelí vyšším nákladům na správu svých dluhů, což však mělo za následek i oslabení akciových trhů s významnými společnostmi, které také museli více platit za své dluhové závazky. „Myslíme si, že nedávné pohyby na trhu otevírají tento rámec prvnímu významnému testu,“ uvedl Spyros Andreopoulos, hlavní evropský ekonom společnosti BNP Paribas. „Za prvé, ECB musí rozhodnout, zda – a jak – zasáhnout, pokud dojde ke smysluplnému zvýšení výnosů. Zadruhé ECB musí rozhodnout, zda bude podmínky financování konkretizovat více, než dosud. „

Když se centrální banka eurozóny ještě v prosinci rozhodla přidat ke svým cílem „zachování příznivých podmínek financování“, nebylo jasné, co to ve skutečnosti znamená. V Radě guvernérů podle zdrojů blízkých osobám s rozhodovacími pravomocemi vyskytly rozdíly v interpretaci tohoto pojmu.

Poslední údaje o inflaci v regionu byly lepší, než se očekávalo, růst cen energií způsobil růst cen. Ale i za celý rok existuje jasný reflačný tlak v důsledku znovuotevření ekonomik po blokádě Covid-19. „V nedávných projevech se představitelé ECB ve skutečnosti nezabývali posledním zvýšením míry inflace a mlčeli o prognózách inflace ECB,“ uvedl Carsten Brzeski z ING Research. „Podle našeho názoru by celková inflace mohla v druhé polovině roku dosáhnout 2% a jsme velmi zvědaví, zda ECB tento názor sdílí.“

Údaje zveřejněné v pondělí ukázaly, že držba dluhopisů ECB v rámci její pandemického stimulačního programu se v týdnu do 3. března zvýšila pouze o 11,9 miliard eur, což je pokles z 12 miliard eur před týdne a pod průměrem 18,1 miliard eur od začátku programu. To ve skutečnosti znamená, že se jí nákup dluhopisů mírně zpomaluje a vytváří další tlak na zvýšení výnosů z dluhů v regionu. Výnosy mají inverzní vztah s cenou dluhopisu.

Výprodej dluhu zjevně ECB nepřinutil k zintenzivnění nákupů a není jasné, zda se centrální banka rozhodla ignorovat zvyšování výnosů, nebo zda čeká na svolání rady guvernérů s cílem nalézt společný postup. Odpověď by mohla padnout na čtvrtečním setkání.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek