O klasickém rafinovaném řepného cukru hodně pozitivního člověk neslyší. Přirovnání bílý jed je jen jedna z jeho rozšířených charakteristik. Proto se ho mnozí snaží v koláčích a dezertech nahrazovat jinými sladidly. Jenže v jakém poměru?
Přirovnání bílý jed je jen jedna z rozšířených charakteristik cukru.
Zde je malá pomůcka: kokosový, třtinový a březový (xylit) cukr lze přidávat do koláčů a dezertů stejně jako klasický cukr. U jiných sladidlech je to trochu jinak: 100 g řepného cukru lze nahradit 80 g Agávový či javorového sirupu, nebo stejným množstvím medu. Chcete-li použít datlový sirup toho třeba přidat 100 gramů.
Aby bublanina chutnala
Ovocná bublanina patří k nejoblíbenějším letním koláčem. Výběr čerstvého ovoce je bohatý, příprava těsta jednoduchá a samotné pečení také. . Samozřejmě, i zde se dá pár věcí pokazit – například ovoce klesne na dno plechu a připálí se. Abychom tomu zabránili, je třeba ho před nasypáním na těsto obalit v mouce. Také můžeme těsto předtím, než na něj nasypeme ovoce, posypat strouhankou. Při ovoci, které pustí hodně šťávy, se zase doporučuje péct těsto nejprve bez něj. Ovoce něj poklademe až po třetině doby pečení.
Udělejte si Crumble
Čeho je moc, toho je příliš – to platí to io věcech, které máme rádi. Takže se může stát, že při přebytku ovoce nám zůstane takové, které už nevypadá lákavě. Co s ním? Můžete z něj udělat džem nebo kompot, ale to vyžaduje čas. Pokud nemáte přebytečného ovoce hodně, řešením je Crumble. Je to na kousky nakrájené ovoce zapečené s drobenkou. Ovoce nakrájíte na kousky a uděláte drobenku, tak jak se dělá na koláče. Nebo jen jednoduše rozdrtíte keksy a smícháte s trochou rozpuštěného másla. Ovoce v misce určené na pečení nebo na plechu posypete, zapečete a dezert je hotový.
Vařečka, piknik, Zochova chata, Modra, magazín vařečka,
ČTĚTE AJ
Báječný piknik: Jídla, která transport do přírody přežijí bez újmy
tajemství kvásku
Péct doma z vlastního kvásku je stále populárnější, ale málokdo při tom vydrží, protože je to velká alchymie. Nejdůležitější je kvalita mouky, ta musí být opravdu vysoká. Na vydělání a přikrmování kvásku je nejlepší žitná mouka a nejvhodnější je celozrnná biomúka. Může se stát, že když později na přikrmování kvásku použijete jinou značku mouky, ztratí na aktivitě, takže je dobré používat stále stejnou.
křupavá kůrka
Kůrka je pro mnohé nejchutnější část chleba, ale prostě musí být křupavá. Jak toho dosáhnout při domácím pečení? Doporučuje se těsto předtím, než ho dáte do trouby, postříkat vodou. Potom jemně poprášit moukou a na povrchu nakrojit. Pokud zapomenete, tak druhá alternativa je, postříkat chléb několik minut před koncem pečení slanou vodou.