Povolání máma na plný úvazek s sebou přináší každodenní vyčerpání. Starat se nejen o sebe, ale io to malé šídlo, které je v jednom kuse v pohybu.
Miminka komunikují prostřednictvím gest, vzlyků nebo zvuků.
Vaše instinkty vám snad mohou hodně napovědět, i to, že máte být pozornější a aktivnější. Ale trochu se uvolněte! Garantujeme vám, že nebudete tím pádem horší máma.
Důvěřujte mu, ukáže vám, co potřebuje
Občas působí bezmocně, ale miminka komunikují prostřednictvím gest, vzlyků nebo zvuků. Psycholog David Chamberlain vysvětluje, že novorozenci říkají svým rodičům, co si myslí, už předtím, než umí mluvit, a to prostřednictvím pohybů a reakcí. Například natažení rukou znamení „držte mě“, zvědavý pohled může prozradit touhu „řekni mi víc“, úšklebok nebo křik může znamenat „dej to pryč“ nebo naopak, „potřebuji to“. „Poznatek o tom, že miminka jsou schopné komunikace a ne bezradné, může zcela změnit způsob, jak s nimi zacházíme,“ uvedla Deborah Solomon, autorka knihy Baby Knows Best v rozhovoru pro The Bump. Takže maminky by se měli snažit porozumět řeči svého miminka.
Nežádejte od něj, čehož ještě není schopno
Vaše dítě se ještě nedokáže obrátit? V pořádku, tak ještě ne, nenuťte ho. Neví ještě čůrat do šerblíka? Jednou přijde i to. „Spíše není vždy nejlepší,“ říká Deborah Solomon, „samozřejmě, některé děti potřebují více podpory než jiné, ale dejte jim čas, aby vám to samy ukázali.“ Je snadné být pod tlakem, když čtete, co by už dítě mělo vědět , ale nebojte se, hlavu vzhůru. Kdy nastane ten čas, kdy to už skutečně můžete brát vážně? Když se vaše dítě ještě jako dvouleté nesměje, po šesti měsících se samo neotáčí, v devíti měsících není soběstačné … Tehdy se o tom doporučuje mluvit s pediatrem.
Nechte ho dělat chyby
Když začne vaše dítě chodit, bude padat, vysvětluje Deborah Solomon. „Možná si myslíte, že ho to bolí, nebo že se vystrašilo? Pokud začnete polekaně reagovat, vaše dítě se to od vás naučí, převezme to. Místo toho mu můžete klidně vysvětlit, co se právě stalo. Spadl si a to tě překvapilo! Pokud si vaše dítě skutečně ublížilo a potřebuje pomoc, dá vám to vědět.
Vysvětlete mu, co se děje
Představte si, že máte u lékaře termín a on vás prohlédne – zcela bez slov. I my uvítáme, pokud nám řekne, co se děje, například, že „je to obyčejné nachlazení“. Toto by přijali i děti. Když dítěti říkáte, co se děje, například, že nyní použijete krém, který chladí, nebude vyrůstat v strachu, protože stále ví, co ho čeká. Je to užitečné i pro vývoj řeči, protože vás může poslouchat!
Dejte mu prostor
Zapomeňte na výtku, že jste se se svým dítětem dnes málo hráli. Jednoduše si myslíte, že musíte dělat všechno. Nemusíte! Vaše dítě se právě narodilo a vy od něj chcete, aby se nepřetržitě bavilo? Není to nutné. Novorozenec někdy potřebuje jednoduché věci, cítit vánek na líčka, pozorovat list na stromě … Vše je pro něj nové! Dopřát mu čas jen pro sebe, aby mělo svůj klid a mohlo z postýlky pozorovat nový svět kolem, mu dává svobodu a nezávislost a vás to podněcuje k tomu, že se nemusíte bavit nepřetržitě.