Pátek, 26 dubna, 2024
- Reklama -aktualne
HomeZdravíStřídmé sledování zpráv, dodržování denního režimu!

Střídmé sledování zpráv, dodržování denního režimu!

-

Pandemie nového koronavirus má negativní dopad i na duševní zdraví lidí.

TASR 11.01.2021 11:00 televize, televizor, sledování televize, … Foto: Shutterstock
Střídmé sledování zpráv, maximálně 30 minut denně, a to z ověřených informačních zdrojů, doporučují odborníci.
Jak řekla Stanislava Knut z Ligy za duševní zdraví, ačkoli ucelené zhodnocení zatím nejsou známy, odborníci už nyní říkají, že přinesla pandemii psychických poruch. Podle dosavadních studií se podle jejích slov ukazuje, že společnost na tuto dlouhotrvající krizi ve svých životech nebyla vůbec připravena.

Podle Knut tato situace přináší nutnost aktivovat mechanismy na pomoc vyrovnat se s ní. Problém nevidí v dostupnosti rád, lidé jsou však podle ní zklamáni, že se jim nedaří tyto strategie zvládání aplikovat hned. „Pocity ochromení, neschopnost okamžitě se aktivovat, může být běžnou reakcí na prožívaný stres, ať už náhlý nebo dlouhodobý. Pomáhá to pochopit, proč ty jednoduché, neustále omílané rady nedokáží aplikovat na každodenní život, „uvedla.

Konkrétně rady v krizové situaci jsou stále tytéž. Smysl vidí v dodržování denního režimu, dostatku spánku, usínání a vstávání vždy v přibližně stejnou hodinu. Pomáhá otužování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a zdravá, pestrá strava s dostatkem vitamínů.

Odborníci Ligy za duševní zdraví tvrdí, že dbát třeba i na sociální kontakty. Ty mohou být i online. V domácím prostředí zase pomáhá upřímný zájem o blízkého, ale i dodržování své psychohygieny a času pro své koníčky, vlastní prostor samotě, kde můžeme načerpat sílu z našeho nitra.

Stejně doporučují střídmé sledování zpráv, maximálně 30 minut denně, a to z ověřených informačních zdrojů. Není vhodné zahlcovat se a zapojovat se do různých diskusí na sociálních sítích, které se věnují problematice pandemie. Odborníci z oblasti duševního zdraví připomněli, že pokud člověk potřebuje něco ve svém životě změnit, třeba s tím začít postupně a z nových zvyků si vybudovat rutinu.

Novou náročnou situaci lze přijmout jako novou výzvu zapracovat na sobě. Z počátečních neúspěchů a občasných selhání netřeba být frustrovaný, třeba to přijmout a vytrvale pokračovat dál. „Pokud na sebe dokážeme být přiměřeně nároční, dokáže nás to posunout a zvednout naše sebevědomí,“ vysvětlila Knut.

Důležité je také nekárá se za své pocity. „Mnohé z těch negativních a neobvyklých jsou právě normální reakcí na nenormální situaci, kterou zažíváme a na kterou jsme nebyli dostatečně připraveni. Důležité je však uvědomovat si, že tato situace, v níž se nacházíme, není trvalý stav – jednou se to skončí. A i plány a touhy, které neumíme realizovat právě teď, mohou mít svůj význam i v budoucnu, „dodala Knut.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek