Neděle, 26 března, 2023
- Reklama -aktualne
Home Zdraví Obyčejná procházka? Vytěžte z ní více - pro kondičku i zdraví

Obyčejná procházka? Vytěžte z ní více – pro kondičku i zdraví

-

Začali jste se během pandemie více procházet? To je skvělé! I procházka se může stát vaším pravidelným tréninkem.

Začali jste během pandemie s procházkami?
Pokud jste v chůzi začátečnice, možná ještě nevíte, jaký je váš srdeční rytmus při procházce ani to, jaké tempo si pro svou trasu zvolit. Zde může být velmi užitečný fitness náramek nebo aplikace na počítání kroků v telefonu. To vám umožní poznat váš styl chůze, dále ho rozvíjet a stanovovat si cíle. Dokážete projít za hodinu 4 000 kroků nebo až 7 000? To vše zjistíte díky technologiím.

Je jasné, že rychlejší chůze dá tělu více než procházka „hlemýždím“ tempem. Rychlejší chůze je automaticky spojena s většími výhodami pro zdraví a kondici. Důležité je i měnit tempo a intenzitu procházek, abyste našli pro sebe takové tempo chůze, které vás neubíja ani příliš nevyčerpává. Vyzkoušejte různé rychlosti a rozhodněte se, díky kterým se budete cítit nejlépe a projdete tolik, kolik jste si stanovili.

Potřebujete pomoci? Naši odborníci vám poradí
zjistit více

Pokud již máte co-to za sebou, oživte své procházky vložením „intervalů“ – časových úseků, ve kterých zrychlíte tempo a prodloužíte svůj krok. Tato metoda chůze má mnoho výhod: zvyšuje srdeční rytmus, spaluje tuky, ve vyšší míře zapojuje svaly těla … Pokud už nemůžete pokračovat v rychlém tempu, pokračujte o vašem pravidelném tempu, dokud nebudete mít dostatek energie na další interval. Přepínání mezi těmito dvěma intenzitami během procházky.

Odborníci na fitness doporučují používat trekingové hole, abyste zvýšili námahu při procházkách. Při chůzi jsou tak svaly horní části těla a svaly dolní části těla stejně namáhané a nahrazují tak celotělové cvičení.

Pokud jde o zdraví, schodům se připisuje značná úkol. A ne bezdůvodně. Chození po schodech je ideální trénink, který je navíc každému dostupný – stačí si najít na vaší procházkové trase jakékoliv schody. Chození po schodech je kromě dostupného kardio tréninku prevencí vzniku křečových žil, protože především svaly na našich lýtkách se starají o to, aby se krev ze žil na dolních končetinách dokázala vyšplhat proti působení gravitační síly.

Studie zveřejněná v magazínu „Frontiers in Psychology“ říká, že poslech hudby ve vysokém tempu během procházky mělo za následek vyšší srdeční frekvenci a méně vnímanou námahu. Vyzkoušejte, zda poslech takové hudby dokáže i vaše tempo chůze zvýšit.

Během průměrné chůze spálí 70-kilový člověk za 30-minut asi 110 kalorií. Pro srovnání – pokud výrazně zrychlete tempo na svižnou chůzi, spálíte i 290 kalorií.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek