Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Zdraví 5 věcí, které vás udrží pozitivně naladěné i v těžkých časech

5 věcí, které vás udrží pozitivně naladěné i v těžkých časech

-

Dobrá nálada není o štěstí ani o náhodě. Je to spíše výsledek důsledně vypracovaného postupu chování, jak se dívat na svět. Experti na psychologii mají několik osvědčených návodů, které vám zlepší náladu i během těžký dní.

MaM 16.01.2021 10:00 bolest, smutek, deprese, psychika, nešťastieFoto: Shutterstock
Svou životní energii směřujeme do věcí, které nemůžeme ovlivnit.
Přestaňte kotvit v starých zlatých časech
Je to velký problém množství lidí, kteří očekávají, že se svět jednoho dne vrátí do starých kolejí. Nevrátí. Svět je každým dnem jiný a postupuje. Je jiný než byl před sto lety i jako před padesáti a také před deseti. Svět prostě nemůže být stejný, jako byl. Proto je lepší dívat se na vize a možnosti, které máme, jak neustále čekat, že se vrátí „staré zlaté časy“. Psychoterapeutka Lori Gottlieb říká, že právě postoj osobní změny a možnosti lepší vize světa a nás, člověku dává více optimismu, než čekání, že něco dobré se jednou samo od sebe vrtit.

Ukončete srovnávací hru
Vzestup uživatelů sociálních sítí a lidí s depresí není zdá se až tak náhodný. Právě sociální sítě dokonale podpořily hru porovnávání se. Bez nich jsme se mohli srovnávat s kolegy nebo sousedy, dnes se můžeme srovnávat s lidmi na celém světě. Lori Gottlieb však říká, že vždy se najde někdo, lepší. Proto radí ukončit srovnávací závody a snažit se o to, co nám dělá radost, co sami chceme dosáhnout, co nás těší a svět bude rázem hezčí.

Budujte si odolnost vůči nepříjemným pocitům
Někoho vykolejí obyčejná zácpa na silnici, nenávistný komentář na internetu, nebo prodloužení nouzového stavu, přestože se ho možná ani přímo nedotýká. Naši mysl tyto informace neustále atakují pocity strachu a nepohody. Na druhé straně jde skutečně o situace, které nejsou hodné toho, aby nám zvýšily adrenalin. Lékař Terri Bacow proto lidem radí vystavovat své tělo zkouškám, sportu, hraničním dobrodružstvím a vycházet z komfortní zóny. Pak zjistíte, že jste zocelení a rozhodně vás nerozhodí politické šarvátky.

Věnujte se tomu, co můžete ovlivnit
Zdrojem psychické nepohody často je, že svou životní energii směřujeme do věcí, které ani při nejlepší vůli nemůžeme ovlivnit. To je častým zdrojem frustrace a ve druhé vlně přichází nedostatek energie na věci, které ovlivnit můžeme. Specialistka na traumata Laurie Nadel řadí koncentrovat se na věci, které můžeme ve svém životě ovlivnit. Na věci, které jsou mimo náš dosah, řadí neplýtvá příliš mnoho energie. Nestojí za pozornost.

Udělejte si NOT TO DO list
TO DO listy jsou stále modernější a doporučí vám je každý motivátor. Laurie Nadel však doporučuje NOT TO DO list. Tedy seznam úkolů, které prostě nebudete dělat. Zjistěte, co vám nedělá dobře a vyhněte se takovým činnostem. Dejte si je na seznam úkolů, které neděláte. Budete mít hezčí život.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek