Neděle, 26 března, 2023
- Reklama -aktualne
Home Rodina Psychohygiena pro maminky v karanténě

Psychohygiena pro maminky v karanténě

-

Momentálně jsme všichni na jedné lodi, ačkoli každý ve svém domě či bytě. Nastal čas na psychohygienu matky. Protože v karanténě se většina matek cítí úplně jinak než bezdětní lidé.

db, Pravda 09.04.2020 13:00 Máma, táta, miminko, dítě, rodinaFoto: Shutterstock
Většina maminek bojuje denně o několik minut pro sebe.
V závislosti na věku vašich dětí, budete pravděpodobně čelit náročným situacím. Bude umění mít o všem přehled. Obnovení klidu, pozornosti a důvěry se vám v některých dnech bude jevit jako nemožné. Poradíme vám, co udělat pro svou psychohygienu …

Buďte tvůrčí
V karanténě s dětmi můžete dny vnímat jako týdny. Mnoho matek ani neví, zda je víkend. O to je důležitější, abyste pravidelně starali o jakýsi program (v rámci možností). Ať už pro partnera, pro sebe nebo pro celou rodinu, programová složka vám může přinést hodně rozmanitosti a radosti do těchto dní. Vaší fantazii se přitom meze nekladou. Co například videochat s kamarádkami a dobrým vínem? Nebo rande na balkoně při svíčkách s vaším partnerem?

Dopřejte si
Pokud vám chybí energie na jakékoliv tvoření, sáhněte po tom, z čeho máte vždy dobrý pocit. Může to být oblíbená hra, dobrý film, jóga nebo koupel při svíčkách a relaxační hudbě. Nechte se rozmazlovat, užívejte si to naplno. Nezapomeňte, péče o sebe a sebeláska jdou ruku v ruce. Pokud si dobijete baterky, budete mít více energie pro rodinu, domácnost a další výzvy každodenního života v karanténě.

Uvědomte si, v čem se vám daří
To je vyčerpávající cvičení. Občas máte pocit jako na kolotoči. V běžném chaosu se orientujeme spíše na to, co je třeba zlepšit. Zpravidla děláme mnoho věcí k naší spokojenosti a každý den bez toho, abychom věnovali pozornost těm, které si to zaslouží. Udělejte si pauzu a občas vystupte ze svého kolotoče a zaměřte se jen na sebe. Zhluboka se nadechněte a pak vydechněte. Věnujte denně pár minut tomu, abyste si uvědomovali, co dobré se ve vašem životě právě děje. Určitě toho není málo.

Dištancujte se
Je to těžké, ano. Většina maminek bojuje denně o několik minut pro sebe. Hranice mezi potřebami děti a mezi jejich potřebami se bohužel rozmazávají. Především schopnost velmi malých dětí vnímat a brát vážně pocity a potřeby druhých se obecně ještě nepřiblížily úrovni dospělých. Opakovaným vyprávěním o tom, co děláte, co potřebujete a co chcete, se mohou postupně rozvíjet do pocitů, že se částečně liší od potřeb dětí. Předpokladem je, že teď víte a cítíte, jak se máte a co potřebujete. Vždy se samy sebe zeptejte, co právě potřebujete a jak vám je.

Obklopte se zelení
Příroda je momentálně tím, co nám způsobuje radost. Je jaro a venku to kvete a hýří všemi nádhernými barvami a vůněmi. Pokud máte možnost, vyběhněte si do lesa, na balkon nebo se podívejte alespoň dokument v televizi o přírodě, obklopte se přírodou a volně se nadechněte. Samozřejmě, byt opúšťajte jen výjimečně a dodržujte odstup od ostatních.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek