Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Rodina OPEC zvýšil prognózu růstu poptávky po ropě v tomto roce

OPEC zvýšil prognózu růstu poptávky po ropě v tomto roce

-

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i přes pokračující koronakríze zvýšila svou prognózu nárůstu globální poptávky po ropě v tomto roce.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i přes pokračující koronakríze zvýšila svou prognózu nárůstu globální poptávky po ropě v tomto roce.

Kartel počítá v tomto roce se zvýšením poptávky v průměru o 5,9 milionu barelů (1 barel = 159 litrů) denně na 96,3 milionu barelů denně.

OPEC však snížil předpověď na 1. pololetí. Hlavním důvodem jsou protiepidemické opatření ve většině Evropy. Navíc vysoká nezaměstnanost v USA zpomalila zotavování. Kartel naopak počítá v druhé polovině roku s výraznějším oživením poptávky než dosud. Díky očkování by mělo přijít k prudkému zotavení ekonomiky.

OPEC předpokládá, že zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poptávka po ropě stoupne o 2,6 milionu barelů denně v průměru na 44,6 milionu barelů denně av zemích mimo OECD o 3,3 milionu na 51,6 milionu barelů denně .

Odhaduje se, že globální ekonomika v minulém roce klesla o 3,7%. OPEC počítá v tomto roce s expanzí o 5,1% i díky dalším fiskálním stimulem v USA a rychlému zotavení v Asii. Kartel však zdůraznil, že prognózu nadále ohrožují velké nejistoty, jako jsou mutace nového koronavirus, účinnost vakcín, výška veřejných dluhů v mnoha regionech, inflační tlaky a reakce centrálních bank na jejich potenciální růst.

OPEC odhaduje, že v roce 2020 světová poptávka po ropě padl o 9,6 milionu barelů denně v průměru na 90,4 milionu barelů denně.

Globální dodávky ropy dosáhly podle OPEC v únoru v průměru 92,28 milionu barelů denně, což bylo o 1,31 milionu barelů denně méně než v lednu ao 7,62 milionu barelů denně méně než v únoru 2020. Podíl zemí OPEC na světových dodávkách činil 29,9%, o 0,3 procentního bodu více než v lednu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek