Prodej smartphonů v Číně se v únoru prudce zvýšil na více než trojnásobek oproti stejnému měsíci minulého roku, kdy vláda v Pekingu zavedla přísné blokády na zastavení šíření nového koronavirus. Ukázaly to ve čtvrtek vládní údaje, které signalizují povzbuzující zotavení tohoto trhu z loňského minima, když pandemie v Číně vrcholila.
Podle údajů Čínské akademie informací a komunikací (CAICT), státem podporovaného think-tanku, prodej chytrých telefonů v Číně v únoru 2021 meziročně vyskočil až na 21,3 milionu kusů ze 6,3 milionu smartphonů v únoru 2020.
Pro ilustraci, v únoru 2019 se v druhé největší světové ekonomice prodalo 14,9 milionu smartphonů.
Letošní údaje tak signalizují, že prodej chytrých telefonů překročil úroveň před pandemií.
Ekonomická aktivita v Číně se začátkem minulého roku zastavila poté, co vláda zavedla přísná omezení, aby zabránila šíření onemocnění COVID-19. To zasáhlo i prodej smartphonů. Ale Čína se poměrně rychle zotavila z pandemie a její průmysl spolu s širší ekonomikou se vrátili k růstu.
No navzdory ústupu pandemie v Číně čelí dnes producenti mobilních telefonů problémem, a to v důsledku globálního nedostatku čipů.
Kombinace několika faktorů včetně nesprávného výpočtu poptávky, neočekávaných odstávek továren a napětí mezi USA a Čínou způsobila, že několik automobilek již koncem prosince oznámilo problémy se získáváním čipů. Postupně se tyto problémy rozšířily i na další typy čipů, včetně těch, které jsou určeny pro smartphony.
Koncem února viceprezident společnosti Xiaomi Lu Wej-ping zveřejnil krátkou zprávu na čínských sociálních sítích, v níž si stěžoval na „extrémní nedostatek“ čipů a situaci označil za „krizovou“.
Xiaomi je přitom jedním z několika čínských výrobců smartphonů, kteří koncem minulého roku zvýšily produkci v očekávání silného prodeje, protože sankce USA proti koncernu i Huawei Technologies zasáhly jeho výrobu telefonů.
Analytici považují právě toto zvýšení produkce za jeden z faktorů, které přispěly k nedostatku čipů.