Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -aktualne
HomeRodinaRozdělení prací v domácnosti během pandemie? Ženy dostávají zabrat

Rozdělení prací v domácnosti během pandemie? Ženy dostávají zabrat

-

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávali ženy.

Rozdělení úkolů mezi členy domácnosti se během pandemie nezměnilo.
U více než poloviny lidí (60 procent) se rozdělení úkolů mezi členy domácnosti v důsledku pandemie nového koronavirus nezměnilo. Vyplývá to z průzkumu o každodenním životě lidí na Slovensku v období pandemie onemocnění COVID-19, který realizoval Ústav etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd (SAV).

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávali ženy. Muži ve srovnání se ženami v dotaznících častěji uvedli, že jejich denní režim se nezměnil. Oproti tomu mnohé ženy popsali, že vedle vlastní práci z domu připravovali program pro děti, učili se s nimi, pořizovali domácnost a častěji vařily. Výsledky podle SAV potvrzují předpoklad, že to byly zejména ženy, na kterých ležela odpovědnost každodenního učení s dětmi a zvýšené péče o domácnost.

„Výsledky průzkumu podobně jako výzkumy v zahraničí potvrzují, že největší tlak povinností pociťovali rodiče s dětmi předškolního a mladším školním věku, kteří se vedle práci stali ze dne na den učiteli a tvůrčími animátory volného času svých dětí,“ uvedla Soňa Lutherova z Ústavu etnologie a sociální antropologie SAV. O tom, že se role v rodině přerozdělil, mluvila více než čtvrtina respondentů (26 procent). Pokud však jedni zmiňovali rovnoměrnější rozložení úkolů, druzí naopak právě to, že žena se starala o děti io domácnost ještě více než jindy (17 procent). Rodiče (zejména matky) na mateřské či rodičovské dovolené ve srovnání s ostatními respondenty častěji popsali aktuální péči o děti jako nelišící se od jejich života před vypuknutím pandemie. Na druhé straně, právě oni spontánně více reflektovaly omezení aktivit mimo domov, ale také vyloučení sociálních kontaktů, což nepochybně souviselo s pocitem sociální izolace, kterou lidé na mateřské, respektive rodičovské, dovolené často pociťují.

Do závěrečného zpracování dat bylo zahrnuto 2357 výpovědí a průzkum se uskutečňoval prostřednictvím online dotazníků. Ty byly dostupné od 18. do 26. března, tedy v době, kdy měli lidé čerstvou zkušenost s dobrovolnou či povinnou sociální izolací.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek