Úterý, 30 května, 2023
- Reklama -aktualne
Home Rady a Návody Stačí 400 Kč ročně: Dobré vztahy se sousedy si můžete pojistit

Stačí 400 Kč ročně: Dobré vztahy se sousedy si můžete pojistit

-

Statistiky pojišťoven uvádějí, že jen v důsledku vody vznikne na Slovensku každých 14 minut škoda na majetku. Takže pravděpodobnost, že škodná událost zamává se sousedními vztahy, je velmi vysoká. No a mimořádně vysoká může být i škoda, která na sousedově majetku vznikne.
Jen málokdo si uvědomuje, že nejhorší, co se mu může stát, pokud poškodí vlastní bydlení je, že se přestěhuje k rodině, známým nebo do podnájmu a dočasně se uskromní, dokud opět vyřeší svou bytovou otázku. Představte si ale, že vytopíte v obytném komplexu šest bytů na nižších podlažích – zničené stěny, podlahy, nábytek, spotřebiče, osobní věci – a to vše šestkrát. „Pokud ale kvůli vašemu prasklému potrubí vznikne škoda na majetku jednoho nebo více sousedů, mohou náklady na opravy přesáhnout hodnotu vašeho disponibilního majetku. A tyto škody budete muset zaplatit bez ohledu na to, zda na to máte nebo ne. Například několikaletými srážkami ze mzdy, „vysvětluje Peter Mocker, pojistný analytik Swiss Life Select.

Co vám v takových situacích dokáže pomoci je právě pojištění, přesněji pojištění odpovědnosti za škodu. To vás dokáže ochránit například i před odpůrci, kteří si chtějí neoprávněně nárokovat vyšší náhradu škodu. „O tom zda jste způsobili škodu například v hodnotě 100 tisíc eur, budou muset přesvědčit pojišťovnu. A ta využije posudky likvidátora či znalecké posudky, aby prokázala, skutečnou škodu, „uvádí Peter Mocker.

Stačí 20 eur ročně: Dobré vztahy se sousedy si můžete pojistit

Dobrou zprávou je, že pokud už vlastníte nemovitost, pravděpodobně pojištění odpovědnosti za škodu už máte uzavřené, protože toto pojištění se běžně uzavírá s pojištěním majetku. Zda je ale správně nastaveno, by měl zhodnotit odborník.

Existují dva typy tohoto pojištění:

pojištění škod vyplývajících z vlastnictví nemovitosti vás kryje například v případě když voda z prasklého vodovodního potrubí vytopí sousedy, zkrat elektroinstalace způsobí požár či když zanedbaný strom z vaší zahrady spadne na sousedy dům
pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v běžném občanském životě, které vás ochrání, pokud způsobíte dopravní nehodu na kole, vaše ratolest rozbije sousedovi okno, v obchodě rozbijete televizi a dokonce, pokud váš pes na někoho zaútočí nebo něco rozkouše


Je ale mimořádně důležité, abyste měli pojištění správně nastavené. Dovolit si ho totiž může téměř každý. „Cena tohoto odpovědnostního připojištění, které je součástí pojištění nemovitosti a domácnosti, začíná na 20 eurech ročně. Krytý jste tak do výše 200 000 eur, „říká pojistný analytik. No a protože ceny nemovitostí ale i vybavení bytů či domů neustále rostou, je dobré nechat každé dva až tři roky přehodnotit smlouvu zkušenému odborníkovi na finance. Pokud si už ani nevzpomínáte, kdy vaše pojištění nemovitosti a domácnosti viděl odborník, nadešel čas jej vyhledat.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek