Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
- Reklama -aktualne
HomePro ŽenyProč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

Proč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

-

Začátkem tohoto roku, kdy se objevily nové vakcíny, které nás mají zachránit před pandemií, se opět dostaly do popředí optimistické debaty ohledně technologického pokroku. Jenže technooptimisti nedokázali podpořit jejich futuristické vize tvrdými daty. Proč je obtížné měřit a předvídat produktivitu a jak by se mohla v následujících letech vyvíjet?
Obecně platí, že hlavním důkazem zpomalení technologického pokroku je něco, co se nazývá vícefaktorová produktivita. Obvykle se měří jako poměr agregátní produkce k souhrnným vstupem. Ekonomové si obecně myslí, že ekonomický výstup (HDP) závisí na dvou věcí. Od množství vstupů jako kapitál a práce a od technologie, která tyto vstupy přeměňuje na produktivní výstup. Na měření Vícefaktorová produktivity se používá vzorec:

Proč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

kde Y je HDP, A je vícefaktorová produktivita, K je celkové množství kapitálu v ekonomice, L je celkové množství práce v ekonomice a α a β jsou jen určitá čísla. Pomocí této metody dostaneme něco, co vypadá takto:

Proč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

Vypadá to jako stabilní lineární růst přerušovaný několika stagnaci. Ve skutečnosti ale nechceme lineární růst, chceme růst exponenciální. Neustále lineární zvyšování znamená, že procentní míra růstu klesá. Pokud chceme exponenciální míru růstu, měli bychom se podívat na logaritmus produktivity:

Proč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

Jak vidíte, každé období růstu produktivity vypadá nyní o něco pomaleji než to minulé, což znamená, že exponenciální tempo růstu se zpomaluje. Ve skutečnosti, pokud se přizpůsobíte měnícímu se využívání kapitálu a práce, zjistíte, že tempo růstu „skutečné“ Vícefaktorová produktivity stagnovalo ještě víc než to zobrazují výše uvedené grafy. Jinými slovy, používáme naše stroje a budovy a věci intenzivněji, čím maskujeme část skutečného zpomalení Vícefaktorová produktivity.

Vícefaktorová produktivita není totéž jako technologie. Slovo „technologie“, jak ho běžně chápeme, zahrnuje věci jako počítačové čipy, motory automobilů a postupy výroby. Ekonomové rozšířili tuto definici tak, aby zahrnovala například techniky řízení podniku. Ale i při této široké definici existuje ještě mnoho věcí, které mohou ovlivnit vícefaktorovou produktivitu a přitom nepředstavují skutečnou technologii. Například pokud vláda zavede několik zatěžujících předpisů nebo daní, sníží tím vícefaktorovou produktivitu. Pokud se úroveň vzdělání lidí přestane zvyšovat, sníží se růst Vícefaktorová produktivity. Pokud populace stárne, může to snížit vícefaktorovou produktivitu, protože starší pracovníci jsou v průměru méně produktivní. Pokud lidé tráví více času v práci, může to snížit vícefaktorovou produktivitu, protože nadhodnocují množství pracovní síly. Pokud se lidé přestanou stahovat z méně produktivních míst do produktivnějších, sníží se tím vícefaktorová produktivita. Pokud se několik velkých společností stane dominantnějším, může to snížit vícefaktorovou produktivitu buď kvůli síle monopolu / monopsonu, nebo jen snížením dynamiky ekonomiky. Pokud se poptávka přesune z odvětví, ve kterých technologie rychle postupuje (například výroba), do sektorů, kde postupuje pomalu (např. Služby), může to snížit růst Vícefaktorová produktivity, i když míra technologických inovací v každém sektoru zůstává naprosto stejná.

V zásadě je celá řada podobných věcí, které mají tendenci snižovat růst Vícefaktorová produktivity, ale které nemají nic společného se zpomalením technologického pokroku. Ekonomicky užitečné věci dokážeme vymyslet stejně bravurně jako v minulosti, ale pokud dojde k výše uvedeným věcem, vícefaktorová produktivita se zpomalí.

Proč máme nižší produktivitu i přes technologický pokrok

Dnes může zpomalení technologického pokroku způsobit snížení obchodní dynamiky, méně nových technologií znamená méně paliva pro nové startup. Obecně však většina z těchto věcí není způsobena zpomalením tempa vědeckých objevů nebo inovacemi výrobků. Tím se zpochybňuje celá teorie technologické stagnace.

Ale stejně to také znamená, že pokud budeme svědky celé vlny převratných vynálezů, ale zároveň i pomalého růstu Vícefaktorová produktivity, nemusí to nutně znamenat, že tyto vynálezy nedokázali podpořit produktivitu. Současně se mohly dít další věci, které brzdily vícefaktorovou produktivitu. Technologické inovace tak mohou být jedinou věcí, která zabránila tomu, aby se vícefaktorová produktivita ještě více zpomalila, nebo dokonce poklesla.

Trend vývoje Vícefaktorová produktivity se může rychle měnit. Předpovědi závisí na pohledu na trendy, a víry, že tyto trendy budou pokračovat.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.


Mohlo by Vás zajímat

PR článek