Sobota, 11 května, 2024
- Reklama -aktualne
HomePro ŽenyPodzimní dobroty: Z darů zahrady i z darů moře

Podzimní dobroty: Z darů zahrady i z darů moře

-

V září můžeme v kuchyni využít zeleninu a ovoce z vlastní zahrady nebo alespoň vypěstované v našem zeměpisném pásmu. Jsou čerstvé, optimálně dozrálé, neboť neputovali na pulty přes polovinu světa. Září je také měsícem, když si můžeme na talíři připomenout dovolenou u moře. Například tak, že si ogrilujeme nejen něco z darů zahrady, ale také z darů moře.

magazín Vařečka 26.09.2021 06:00 vařečka, hotel elizabeth trencin, cheesecake, Foto: Robert Hüttner
Borůvkový cheesecake.
borůvkový cheesecake
Na 12 porcí potřebujeme:
200 g máslových sušenek, 20 g skořicového cukru, 125 g másla, 500 g borůvek, 100 g krystalového cukru, 30 g vanilkového cukru, 250 g mascarpone, 250 ml 33% smetany, 10 g plátkové želatiny

postup:

  1. Sušenky rozdrtíme v mixéru, přidáme skořicový cukr, máslo a dobře utlačíme do dortové nebo jiné formy. My jsme zvolili silikonové polokoule, proto jsme ze směsi udělali kolečka – dali jsme ji do formiček s průměrem polokoule. Necháme dobře vychladit.
  2. Borůvky krátce povaříme s cukrem a rozmixujeme. Směs propasírujeme, abychom odstranili slupky. Když jsou borůvky ještě teplé, přidáme do nich želatinu, kterou jsme nechali nabobtnat ve studené vodě asi 5 minut. Pokud by se želatina nerozpuštěné, směs krátce zahřejeme.
  3. Šlehačku vyšleháme a přidáme mascarpone. Postupně přidáváme borůvkovou směs a vše spolu důkladně prošleháme, aby se chutě spojily. Pokud jsme zvolili dortovou formu, můžeme navrstvit směs na připravený sušenkový korpus. Pokud zvolíme silikonové formy, nejdříve do nich nalijeme směs a pak na ni položíme sušenkové kolečka. Vše necháme ztuhnout do následujícího dne.

Vařečky tip: šlehačkové-borůvkovou směs doporučujeme ještě jednou propasírovat přes jemné sítko.

Hotel Pod Lipou, Malokarpatská kuchyň, vařečka,
ČTĚTE AJ
Chuťovky z Malých Karpat: Suroviny, které necestovali přes půl světa
Grilované olihně na česneku s hráškovou tarhoňou a s macerací ředkvičky
Na 3 porce potřebujeme:
500 g olihní, 50 ml olivového oleje, 20 g česneku, 1 citron, 200 g tarhoňu, 250 g mraženého hrášku, 50 g másla, 50 g parmezánu, 1 svazek červené ředkvičky, 100 g cukru, 100 ml balzamikového octa

postup:

  1. tarhoňu uvaříme v osolené vodě do poloměkka (asi 13 minut). Propláchneme studenou vodou. Hrášek uvaříme a vymixujeme na jemné pyré. Pyré propasírujeme, abychom odstranili slupky. Na pánvi smícháme tarhoňu s připraveným pyré a pomalu zahříváme. Dochutíme solí, pepřem, parmezánem a zjemníme máslem.
  2. Olihně vyčistíme, hlavy necháme vcelku a tělo nakrájíme na 1 cm silné proužky. Necháme dobře osušit, aby se na pánvi nelepily. Pánev rozpálíme, dáme do ní olivový olej a olihně prudce restujeme dozlatova. Potom odložíme ze sporáku, přidáme prolisovaný česnek, dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou.
  3. Ředkvičky nakrájíme na poloviny. Balsamikový ocet a cukr dáme vařit do hrnku. Zredukujeme na polovinu a když začne houstnout, odložíme a necháme vychladnout. Po vychladnutí dochutíme solí a pepřem. V této směsi macerujeme ředkvičky 12 hodin. Hotové jídlo ozdobíme čerstvým hráškem a hráškově klíčky.

Recepty připravil Lukáš Kováčik, šéfkuchař hotelu Elizabeth v Trenčíně.

Dobrá imunita je v čase pandemie velmi důležitá. Posílit si ji můžete i tímto skvělým receptem. Ryby obsahují důležité vitamíny a stopové prvky jako selen, zinek, vápník, železo, jód či vitamíny A, B a D, ale také omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tím, že Losos od Ryby Košice prochází hloubkovým zmrazením krátce po výlovu, zachovává si své nutriční hodnoty. Díky vakuovému balení si udržuje barvu, aroma a chuť. Navíc filety jsou baleny samostatně, proto nemusíte rozmrazovat celé balení, ale jen potřebné množství.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek